Przedmioty kulturoznawcze

1.Wstęp do kulturoznawstwa

Zajęcia z tego przedmiotu mają za zadanie zapoznanie młodzieży ze współczesnymi refleksjami nad fenomenem kultury oraz jej miejscem w życiu zarówno społeczeństw jak i jednostek. Poruszane będą zagadnienia dotyczące relacji kultury wobec natury oraz jej związków m.in. z ciałem, władzą i językiem. Poza tym omawiane będą kwestie szczegółowe jak adiowizualność, reklama, subkultury i inne.

2.Komunikacja między kulturowa

W trakcie zajęć omówiona zostanie problematyka wzajemnych kontaktów i oddziaływania między różnymi kulturami nakierowana na nawiązanie kontaktów pomiędzy nimi i wzajemne poznanie,Przedmiot ma za zadanie uwrażliwienie uczniów na problematykę kontaktów i wymiany między międzykulturowej, która jest jednym z najważniejszych zagadnień globalizującego się świata.

3.Film i teatr japoński

W trakcie zajęc uczniowie posiądą wiedzę o historii i głównych odmianach teatru japońskiego, który należy do najoryginalniejszych zjawisk w tradycji teatralnej w skali świata. Omawiana będzie historia japońskiej kinematografii wraz z prezentacją najważniejszych reżyserów japońskiego kina. Integralną częścią zajęć stanowić będzie oglądanie filmów i sztuk teatralnych.

4.Filozofie i religie Dalekiego Wschodu

Przedmiot prezentuje wielkie bogactwo odmian orientalnej myśli religijno-filozoficznej rozwijane na przestrzeni tysiącleci na obszarach Azji, od Indii aż po Japonię. Wśród omawianych zagadnień znajdzie się m.in. hinduizm, buddyzm, konfucjonizm, taoizm i wiele innych tradycji religijno-filozoficznych.

5.Antropologia kultur Dalekiego Wschodu

Przedmiot ma za zadanie zapoznanie uczniów z całą gamą rozmaitych kultur,które rozwinęły się na onszarach Dalekiego Wschodu na przestrzeni ostatnich tysiącleci. Omawiane będą obyczaje, życie codzienne, tradycje , mity i legendy zarówno szamańskich plemion syberyjskich i mongolskich jak i wysoko rozwiniętych i wyszukanych cywilizacji Indii, Chin, Korei, Japonii i innych ludów orientalnych od czasów najdawniejszych aż do wspólczesnośći.

6.Historia Dalekiego Wschodu

W ramach zajęć przedstawiona zostanie burzliwa historia ludów i państw tworzących barwną mozaikę kulturową Dalekiego Wschodu. Omówiona zostanie m.in. historia Tybetu,Indii, Chin, Korei, Japonii i innych krajów orientalnych od czasów najdawniejszych aż do współczesności.